Zarządzanie osiedlami zamkniętymi – wspólnota czy firma zewnętrzna?

 

Zamknięte osiedla w Polsce to stale nowość, która fascynuje potencjalnych kupujących. Deweloperzy przedstawiają takie miejsca jako bardzo bezpieczne, odgrodzone od nieproszonych gości. Faktycznie – ich budowa znacząco odcina się od reszty otoczenia. Osiedla zamknięte to najczęściej kilka lub kilkanaście budynków połączonych chodnikami, alejkami, wspólnymi parkingami. Całość ogrodzona jest płotem lub murem.

Administrowanie zamkniętymi osiedlami – problematyka

Administrowanie osiedlami zasadniczo wynika z ich planu zabudowy. Jeśli w jednym budynku mieszkalnym znajduje się kilka lokali, to mieszkańcy takiego budynku tworzą wspólnotę. Co jednak dzieje się, kiedy na takim osiedlu zamkniętym znajduje się kilka budynków, a alejki, skwery i ulice pomiędzy nimi są użytkowane wspólnie przez wszystkich mieszkańców? Taka sytuacja jest dla wielu niejasna, a jej efektem mogą być z czasem zaśmiecone alejki, nieskoszona trwa – chaos! Taki brak porozumienia pomiędzy poszczególnymi wspólnotami może przyczynić się do tego, że bezpieczne z założenia osiedle stanie się miejscem brudnym i odstraszającym. Jak rozwiązać ten problem?

Wspólnoty wielobudynkowe jako rozwiązanie problemu zamkniętych osiedli

Rozwiązaniem problemy będzie zawiązanie wspólnoty wielobudynkowej – w takim przypadku odpowiedzialność za utrzymanie porządku wokół budynków w nich samych spadnie na wszystkich mieszkańców. Aby uniknąć nieporozumień z przerzucaniem obowiązków na innych warto pomyśleć o wynajęciu profesjonalnego zarządcy, np. firmy Status, Taka firma nie tylko będzie reprezentować wspólnotę na zewnątrz, ale też zadba o wszystkie sprawy związane z remontami, pracami konserwacyjnymi budynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *