Ginekologia w pigułce, czyli kilka słów o badaniu USG w czasie ciąży

 

Badanie USG najczęściej kojarzy nam się z badaniem u kobiet w stanie błogosławionym. Głównym celem takiego badania jest sprawdzenie prawidłowości rozwoju płodu. USG jest jedną z wielu oferowanych metod diagnozowania obrazowego wśród nowoczesnych technik wykorzystywanych w medycynie. Dzięki obrazowaniu w USG lekarze są w stanie zobaczyć kondycję takich narządów, jak: jajniki, wątroba, trzustka czy nerki. Do obrazowania wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości drgań, które są niesłyszalne dla ludzkich uszu.

Badanie USG połówkowe – charakterystyka

USG połówkowe jest wskazane każdej ciężarnej kobiecie. Ten rodzaj badania ultrasonograficznego wykonuje się pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży, czyli w jej połowie. To właśnie w tym okresie najłatwiej jest lekarzowi prowadzącemu ocenić rozwój płodu, a także wykryć ewentualne wady genetyczne. Podczas badania USG połówkowego ocenia się m.in. stan głowy, szyi, klatki piersiowej, serca, jamy brzusznej, kręgosłupa, a także położenie łożyska czy ilość płynu owodniowego. USG połówkowe odpowiada niemal na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące rozwoju płodu. Poprzez analizę badawczą szyjki macicy USG połówkowe ostrzeże przed ewentualnym wcześniejszym porodem. USG połówkowe jest idealnym momentem na poznanie płci dziecka, ponieważ da nam odpowiedź na jedno z najczęściej pojawiających się pytań: Będzie chłopiec czy dziewczynka?

Badanie USG połówkowe – wyniki

Wiemy już, że USG połówkowe jest gwarancja odpowiedzi na bardzo wiele pytań nurtujących kobiety ciężarne. Interpretacja wyników jest zadaniem dla lekarza. Jeżeli zauważy on niepokojące objawy, może zaplanować leczenie dziecka, które przebywa w łonie matki. Ponadto, wyniki badań pozwalają na ustalenie dokładnego terminu porodu.

Zapoznaj się z szeroką ofertą sprzętu medycznego i farmaceutycznego na stronie https://actionmed.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *