Korkociąg

Niedawno na naszym fanpage’u na Facebooku jedna z dziewczyn spytała mnie, w jaki sposób zrobić kółko z filofuna. Poradziłam jej, żeby zrobiła ‚korkociąg’ na druciku, a następnie połączyła jego końce, tworząc koło Dlatego dzisiaj prezentuję dokładną instrukcję zrobienia ‚korkociągu’. Można go zrobić zarówno z filofuna, jak i z muliny. Ja pokażę dziś na mulinie, ponieważ takim sposobem można zrobić bardzo ładne, cieniutkie bransoletki i nosić po kilka na ręku.

Do przygotowania korkociąga potrzebujemy:
- podkładka ze spinaczem
- trochę muliny

Sposób numer 1 –  korkociąg jednokolorowy
Do jego wykonania bierzemy 1 motek muliny (nim będziemy wiązać supełki) oraz drugą mulinę lub sznurek – to będzie nasza ‚podstawa’, na której będziemy wiązać supełki. W zależności od ‚podstawy’, korkociąg może wyjść różnej grubości. Ja wzięłam pomarańczową mulinę i gruby czarny rzemyk na podstawę. Przyczepiamy je razem spinaczem do podkładki:

Następnie, muliną na rzemyku, wykonujemy supełek. Ja będę wykonywać prawoskrętne. Szybkie przypomnienie, jak to się robi:

i zaciągamy:

Pierwszy supełek wykonany! Teraz robimy ciągle muliną na rzemyku supełki, aby otrzymać pożądaną długość bransoletki. Pamiętajcie o tym że robimy ciągle supełki tylko w jedną stronę! Jeśli chcemy aby nasza bransoletka miała ładny, układający się w jedną stronę wzorek korkociągu. Jeśli ktoś woli prawoskrętne – robi prawoskrętne, jeśli lewoskrętne – to robi lewoskrętne. Tak wygląda korkociąg po zrobieniu:

Sposób numer 2 – korkociąg wielokolorowy
Do jego wykonania potrzebujemy kilku mulin w różnych kolorach. Ja mam 5. Przyczepiam je spinaczem do podkładki:

Muliną żółtą zaczynam wiązać supełki prawoskrętne na pozostałych czterech (nasza ‚podstawa’). Wyplatam kawałek:

Następnie biorę pomarańczową mulinę i zaczynam nią wiązać supełki na reszcie mulin – teraz mulina żółta staje się częścią naszej ‚podstawy’. Robię kawałek odpowiadający długości żółtej plecionki. Wygląda to tak:

Biorę teraz różową mulinę i powtarzam czynność. A potem następną i następną. Wypleciona całość wygląda w ten sposób:

I gotowe! Takim sposobem możemy wykonywać nawet kilkunastokolorowe plecionki. Przy wielokolorowych korkociągach możemy zmieniać skręt – na przykład jeden kolor robimy supełkami lewoskrętnymi, drugi kolor – prawoskrętnymi. Jeśli chcemy, by nasza plecionka była bardziej zwarta, co jakiś czas, przy robieniu supełków, ściągamy wyplecioną mulinę na naszej ‚podstawie’. Porównajcie sobie zdjęcie wykonanego korkociągu jednokolorowego na początku instrukcji ze zdjęciem poniżej, po ściągnięciu muliny:

Jeśli masz pytania lub chciałbyś zaproponować mi, jaką instrukcję mam wykonać i pokazać na stronie, pisz: pulsera@filofun-infrukcja.pl

Informacje o pulsera

Muliniara pełną gębą.
Ten wpis został opublikowany w kategorii MULINA - wszystko o i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.