Węzeł chiński z 2 żyłek

Mimo, że ten węzeł można wykonać przy użyciu tylko 2 żyłek, uważam go za jeden z trudniejszych do zrobienia – wymaga dużej precyzji i wyczucia przy zaciąganiu żyłek. Dlatego polegam go robić osobom, które mają już doświadczenie przy wyplataniu żyłek.

Aby tutorial był czytelny, użyłam żyłki białej i czarnej. Oto położenie początkowe żyłek:

Przekładamy czarną żyłkę pod białą:

Następnie lewy koniec żyłki czarnej kładziemy na białą żyłkę w taki sposób, wy utworzyć pętelkę:

Gdy już zrobiliśmy pętlę czarną żyłką, czas na zrobienie jej żyłką białą. Dolny koniec białej żyłki kładziemy na czarną żyłkę:

Następnie ten sam biały koniec przekładamy pod górnym końcem czarnej żyłki:

pod czarną żyłką z pętli:

a potem nad czarną żyłką z pętli i pod żyłką białą:

Zaciągamy obie pętle jednocześnie za pomocą dolnych i górnych końców żyłki tak, aby powstał nam węzeł:

To nasz początek. Teraz będziemy dodawać dalsze węzły, aby nasza plecionka była coraz dłuższa. Gdy węzeł jest zaciągnięty, przekładamy dolny koniec czarnej żyłki pod żyłką białą:

Tą samą czarną końcówkę wsadzamy w białą pętlę naszego zaciągniętego węzła:

I zaciągamy. Nasza robótka wygląda tak:

Aby wykonać następny węzeł, musimy przewrócić naszą robótkę na drugą stronę: tak, aby czarna żyłka teraz była po lewej, a biała po prawej:

Na zdjęciu widać, że czarna żyłka tworzy podwójną pętlę: w tą pętlę co jest niżej, zawsze będziemy ‚wtykać’ żyłkę, aby tworzyć następne węzły robótki. Robimy to w ten sposób: najpierw przekładamy białą żyłkę pod czarną:

A potem jej końcówkę wtykamy w czarną pętelkę (obok: zdjęcie w zbliżeniu):

Powstałą pętelkę zaciągamy.

Co robić dalej? Znowu przewracamy robótkę na drugą stronę, bierzemy czarną żyłkę i wtykamy ją w białą pętlę i zaciągamy… i tak w kółko, aż otrzymamy żyłkę w pożądanej przez nas długości. Po robieniu kilku węzłów wygląda to w ten sposób:

Szczerze powiem – nie najlepiej. Dlatego do robienia węzła chińskiego nie polecam cienkich, mocno elastycznych żyłek. Lepsze będą grubsze, nieco sztywniejsze. Dla porównania zobaczcie zdjęcia tej samej plecionki, ale z filofunów brokatowych, grubszych i sztywniejszych:

Do zrobienia tego węzła idealnie również nadają się grubsze sznurki – ładnie się wtedy układa:

(źródło: blogspot).

Zachęcam do bawienia się materiałami różnymi rodzajami materiałów!

Jeśli masz pytania lub chciałbyś zaproponować mi, jaką instrukcję mam wykonać i pokazać na stronie, pisz: pulsera@filofun-infrukcja.pl

Informacje o pulsera

Muliniara pełną gębą.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filofun z 2 żyłek i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.