Robimy bombki na choinkę

Święta zbliżają się wielkimi krokami – pewnie pod koniec tego tygodnia będziecie ubierać bożonarodzeniowe drzewko. A że choinka przystrojona własnoręcznie wykonanymi ozdobami wygląda przepięknie, pokażę dziś kilka sposobów, jak wykonać bombki.

Do zrobienia bombek potrzebujemy:
- styropianowych kul o średnicy 5-6 centymetrów,
- cekinów – ja mam akurat kolor srebrny,
- różnokolorowych wstążek szerokości ok 2,5 cm,
- różnego rodzaju szpilek: długich, krótkich, z małymi i dużymi łebkami,
- zawieszkę do bombki (jeśli macie możliwość zakupu)
- koraliki

Metoda karczocha
Bombki wykonane tą metodą można często kupić w sklepach, wyglądają bardzo efektownie. Najpierw przygotowujemy sobie paski wstążki – ucinamy 5-centymetrowe w ulubionych kolorach. Moja bombka będzie złoto-granatowa:

Następnie przypinamy szpilkami dwa złote paski w formie krzyżyka, jeden na drugim – to będzie początek naszej bombki. Wstążki, nałożone jedna na drugą, tworzą po środku kwadrat:

Tutaj teraz przyczepimy naszą zawieszkę do bombki. Przygotowujemy haczyk z nakładką:

Końcówki haczyka lekko uginamy do siebie, by przeszedł nam przez nakładkę. Wsadzamy go (1) i nakładkę dociągamy do końca (2):

Robimy szpilką dwie dziurki blisko siebie we wstążce – tam przybijemy nasz haczyk:

Jako, że dziurki ze szpilki są bardzo małe, a drucik w haczyku jest dość gruby, musimy tym haczykiem ‚poprawić’ i zwiększyć nasze dziurki. Staramy się delikatnie wkręcić drucik (1). Kiedy już to zrobimy, ściągamy drucik do siebie i nabijamy go w nasze dziurki (2)

Nasz haczyk jest nabity! Jeśli nie posiadacie haczyków – możecie przytwierdzić szpilkami cieniutką wstążkę (w jaki sposób ja to zrobiłam możecie zobaczyć przy różowej bombce).

Przygotowujemy wstążki do nabijania bombki. Składamy je w trójkąt tak, jak pokazano na zdjęciu:

Przytwierdzamy pierwszy trójkąt do bombki (zgięciem do środka), na jednym z końców złotej wstążki:

… i tak samo przytwierdzamy pozostałe 3 trójkąty. Ups! Widać nam styropian… ale wszystko jest w porządku, ponieważ…

… Następne cztery trójkąty (teraz złote) które nabijemy na bombkę, przykryją go nam:

Takim sposobem nabijamy kolejne warstwy bombki – tak, jak układają się liście karczocha. Aż do końca. Przytwierdzanie trójkątów przypomina trochę układanie cegieł.

Jak zakończyć bombkę?

Dochodzimy do momentu, kiedy (tak, jak na samym początku) jesteśmy w stanie przytwierdzić 4 trójkąty. Jak widać na zdjęciu, ja robi 2 trójkątów złożyłam do środka, by wbite szpilki wyznaczały nam rogi kwadratu:

Odcinamy ze wstążki kwadrat – on przykryje resztę widocznego styropianu i szpilki. By dół ładnie wyglądał, na szpilki, którymi przytwierdzamy kwadrat, nakładamy cekin:

Nasza karczochowa bombka jest gotowa! W całości wygląda tak:

Dyskotekowa bombka

Druga bombka jest bardzo prosta do wykonania, ale niech to Was nie zmyli – wygląda bardzo efektownie :) Do jej wykonania potrzebujemy styropianowej kuli, cekinów, szpilek i haczyka do bombki.

Bierzemy jeden cekin i kładziemy go na bombkę. Na środku cekina, w dziurkę wbijamy szpilkę (1) i wciskamy ją do końca (2)

Cekiny układamy ciasno przy sobie, by nie było widać styropianu:

Gdy już cała bombka będzie w cekinach, zostawiamy małą, nieprzykrytą cekinami szparkę:

Tam nabijamy haczyk do bombki i gotowe. W całości wygląda tak:


Inne pomysły

Pokazałam dwa sposoby wykonania bombek. Kula styropianowa jest jednak takim materiałem, że możecie zrobić bombkę tak, jak sobie wymarzycie. Pokażę Wam jeszcze, jakie dwie inne bombki wykonałam.

Do pierwszej z nich przytwierdziłam cekiny w kształcie piórek, tak żeby trochę na siebie nachodziły i nie było widać styropianu:

Całość wygląda tak:

Drugą wykonałam z cekinów, koralików i cienkiej wstążki. Wstążką szerokości ok 13mm pokrywamy całą bombkę. Jej początek przytwierdzamy szpilką na szczycie kuli:

Następnie wstążką ‚okrążamy’ całą kulę:

By wstążka nam się z kuli nie ściągała, obwód kuli ozdabiamy szlaczkiem z cekinów:

Zanim okrążymy całą kulę wstążką, zdążymy wbić na jej szczycie kilka szpilek, które przytrzymują nam wstążkę. Dlatego szczyt pokryłam również cekinami:

Z drugiej strony przytwierdziłam na 3 cekiny cieniutką wstążkę, która posłuży za zawieszkę:

Dodatkowo, swoją bombkę ozdobiłam koralikami typu farfalle, które wyglądają w ten sposób:

Nałożyłam szpilkę na koralik i przytwierdziłam ją do bombki. Dzięki temu moja bombka jest w kropki. Koraliki typu farfalle są świetne do robienia bombki, ponieważ nie ‚giną’ pod główką szpilki tak jak koraliki okrągłe:

Wszystkie bombki już gotowe. Ten wpis pomoże Wam zrobić bombki, jeśli wcześniej ich nie robiliście. A potem… wszystko zależy od waszej inwencji, z jakich materiałów je zrobicie i w jaki sposób. Wesołych Świąt!

Informacje o pulsera

Muliniara pełną gębą.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pulsera BLOG i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Robimy bombki na choinkę

  1. Agata pisze:

    Ale supcio, właśnie kupiłam sobie dwie takie kulki styropianowe i nie wiedziałam co z nimi zrobić, a teraz mam już instrukcję i mogę zabrać się do roboty ;)